Argāna eļļa

Argāna eļļa no Marokas

 

Argana eļļa ir bijusi Marokas kulinārijas pamatprodukts jau gadsimtiem ilgi — ne tikai tās smalkās, riekstu garšas, bet arī plašā veselības ieguvumu dēļ.

 

Šī dabiski sastopamā augu eļļa ir iegūta no argana koka augļu kodoliem.

 

Lai gan argana eļļa ir dzimtene Marokā, tagad tā tiek izmantota visā pasaulē dažādiem kulinārijas, kosmētikas un medicīniskiem nolūkiem.

 

 

Satur būtiskas barības vielas

Argana eļļa galvenokārt sastāv no taukskābēm un dažādiem fenola savienojumiem.

Lielāko daļu argana eļļas tauku satura veido oleīnskābe un linolskābe.

 

Apmēram 29–36% argana eļļas taukskābju satura nāk no linolskābes jeb omega-6, padarot to par labu šīs svarīgās uzturvielas avotu.

Oleīnskābe, lai arī tā nav būtiska, veido 43–49% no argana eļļas taukskābju sastāva un ir arī ļoti veselīgi tauki. Oleīnskābe, kas atrodama arī olīveļļā, ir slavena ar savu pozitīvo ietekmi uz sirds veselību.

Turklāt argana eļļa ir bagāts E vitamīna avots, kas nepieciešams veselīgai ādai, matiem un acīm. Šim vitamīnam ir arī spēcīgas antioksidanta īpašības

 

Piemīt antioksidanta un pretiekaisuma īpašības

Vairāki savienojumi argana eļļā var palīdzēt samazināt iekaisumu un oksidatīvo stresu. Tātad var uzlabot sirds veselību.

Vienā nelielā pētījumā ar cilvēkiem tika atzīmēts, ka argana eļļa, salīdzinot ar olīveļļu, spēj samazināt sirds slimību risku, ietekmējot antioksidantu līmeni asinīs.

Citā nelielā pētījumā ar cilvēkiem lielāks argana eļļas patēriņš bija saistīts ar zemāku "sliktā" ZBL holesterīna līmeni un augstāku antioksidantu līmeni asinīs.

Pētījumā par sirds slimību risku 40 veseliem cilvēkiem tiem, kuri 30 dienas katru dienu patērēja 15 gramus argana eļļas, bija attiecīgi par 16% un 20% samazināts “sliktā” ZBL un triglicerīdu līmenis.

Lai gan šie rezultāti ir daudzsološi, ir nepieciešami lielāki pētījumi, lai labāk izprastu, kā argana eļļa var atbalstīt cilvēku sirds veselību.

Argana eļļas taukskābes un antioksidanti var palīdzēt samazināt sirds slimību risku, lai gan ir vajadzīgi vairāk pētījumu.

 

Iespējama pretvēža iedarbība

Argana eļļa var palēnināt dažu vēža šūnu augšanu un vairošanos.

Kādā pētījumā prostatas vēža šūnām tika izmantoti polifenolu savienojumi no argana eļļas. Ekstrakts inhibēja vēža šūnu augšanu par 50%, salīdzinot ar kontroles grupu.

 

Lai arī daži pētījumi atklāj argana eļļas iespējamo pretvēža ietekmi, tomēr ir nedaudz vajadzīgi vairāk pētījumu.

 

Var samazināt ādas novecošanās pazīmes

Argana eļļa ir ātri kļuvusi par populāru sastāvdaļu daudziem ādas kopšanas līdzekļiem.

Daži pētījumi liecina, ka argana eļļas uzņemšana ar uzturu var palīdzēt palēnināt novecošanās procesu, samazinot iekaisumu un oksidatīvo stresu.

Tas var arī palīdzēt atjaunot un uzturēt veselīgu ādu, ja to uzklāj tieši uz jūsu ādas, tādējādi samazinot redzes novecošanās pazīmes.

Daži pētījumi ar cilvēkiem liecina, ka argana eļļa - gan iekšķīgi, gan uzklāta uz ādas – ir efektīva, lai palielinātu ādas elastību un mitrinošu efektu sievietēm pēcmenopauzes periodā.

 

 

Uzlabot ādas stāvokli

Lai gan argana eļļa tradicionāli tiek izmantota ādas infekciju ārstēšanai, ir pierādījumi, kas to pamato. Tas nozīmē, ka eļļa ir pretiekaisuma savienojumi, kas var dot labumu ādas audiem.

 

Var mitrināt ādu un matus. Argana eļļu plaši izmanto ādas un matu mitrināšanai. Daži pētījumi liecina, ka argana eļļā esošās taukskābes var atbalstīt veselīgu, mitrinātu ādu un mazināt matu bojājumus.

 

Kopsavlikums

Tā kā argana eļļa kļūst arvien populārāka, to ir vieglāk nekā jebkad agrāk izmantot savai veselībai un skaistumkopšanai.

 

Ādai

Argana eļļu parasti lieto lokāli tīrā veidā, bet arī bieži iekļauj kosmētikas līdzekļos, piemēram, losjonos un ādas krēmos. Tīrā veidā, protams, tas ir visefektīvāk.

 

Lai gan to var uzklāt tieši uz ādas, vislabāk ir sākt ar ļoti mazu daudzumu, lai nodrošinātu, ka jums nebūs nevēlamu reakciju.

 

Matiem

Jūs varat uzklāt argana eļļu tieši mitros vai sausos matos, lai uzlabotu mitrumu, samazinātu lūšanu vai pūkošanos.

Dažreiz tas ir iekļauts arī šampūnos vai balzamos.

 

Ja to lietojat pirmo reizi, sāciet ar nelielu daudzumu, lai redzētu, kā jūsu mati reaģē. Ja jums ir dabiski taukainas saknes, uzklājiet arganu tikai uz matu galiem, lai izvairītos no taukaina izskata matiem.

 

Ēdienu gatavošanai

Ja jūs interesē argana eļļas lietošana pārtikā, tad mūsu argāna eļļa ir ļoti garda.

Argana eļļu dažkārt mēdz tirgot tikai kosmētikas nolūkos, tāda bieži vien ir zemākas kvalitātes un tādu nevajadzētu uzņemt nedz kā ēdienu, nedz arī ļoti rekomendējams tas būtu kosmētikā.

 

Tradicionāli argana eļļu izmanto maizes mērcēšanai vai kuskusa vai dārzeņu marinēšanai. To var arī viegli uzsildīt, taču tā nav piemērota ļoti karstiem ēdieniem, jo ​​tā var viegli piedegt.

Uz produktu                   Atpakaļ