Naktssveces eļļa
Tautas medicīnā naktssveces eļļu izmanto, ja ir tādas slimības kā astma, klepus, garais klepus, kuņģa un zarnu trakta traucējumi, tā noder arī kā nomierinošs pretsāpju līdzeklis. Ārīgi tā tiek izmantota viegliem nobrāzumiem un brūcēm.
Šo eļļu lieto arī ekzēmas, psoriāzes, atopiskā dermatīta gadījumos, premenstruālā sindroma un karstuma viļņu, hiperholesterinēmijas un citu problēmu mazināšanai.
Divgadīgā naktssvece (Oenothera biennis L.) pieder naktssveču dzimtai. Sākotnēji tā bija sastopama Ziemeļamerikā, taču tagad plaši izplatījusies arī Eiropā, tostarp Latvijā. Bieži sastopama sausās vietās – ceļu un mežu malās, gar dzelzceļa līnijām. Kā norāda nosaukums, tas ir divgadīgs lakstaugs. Pirmajā gadā tam izaug lapu rozete, bet otrajā – vienkāršs vai zarots stublājs. Ziedi ar dzeltenām vainaglapām sakārtoti izstiepta ķekara veidā stublāja un zaru galos. Ziedi ir smaržīgi un atplaukst apmākušās dienās vai pievakarē.
Naktssveces eļļu iegūst no auga sēklām. Tā ir gaišā dzintarkrāsā, bez smaržas. Eļļas sastāvā diezgan daudz atrodama linolēnskābe, un līdz pat trim ceturtdaļām to var veidot linolskābe. Starp galvenajām sastāvdaļām jāmin arī palmitīnskābe, oleīnskābe, stearīnskābe, triterpēnu spirti un steroli.
Tautas medicīnā naktssveces eļļu arī izmanto, ja ir tādas slimības kā astma, klepus, garais klepus, kuņģa un zarnu trakta traucējumi, tā noder arī kā nomierinošs pretsāpju līdzeklis.
Ginekoloģijā naktssveces eļļu izmanto mastalģijas (krūšu sāpes), premenstruālā sindroma, karstuma viļņu novēršanai. Par lietošanu pēdējo divu stāvokļu gadījumā nevalda vienprātība, jo vairākos pētījumos nav pierādīta efektivitāte. Turpretim mastalģijas ārstēšanai naktssveces eļļai vērojama pozitīva ietekme. Kādā pētījumā pat atklāts, ka apmēram pusei no preparāta lietotāju mazinājās krūšu sāpes.
Naktssveces eļļa nav zāles, un ļoti nopietnas problēmas tā nespēs atrisināt, bet, ja vajag kaut ko piekoriģēt tikai nedaudz, tad vispirms var pamēģināt to izdarīt ar naktssveces eļļu. Ja palīdz – lieliski! Ja nepalīdz, nekāds ļaunums no tās nebūs.
Cik daudz lietot?
Ja mērķis ir profilakse, iesaku vadīties pēc ražotāja noteiktajām devām. Standartā vomFASS mazākā vienība būtu 100 ml. Vienā reizē ieteicams būtu dzert šo eļļu pa pus tējkarotei.
Lai eļļa labāk uzsūktos, vēlams to lietot ēšanas laikā. Pēc divu, trīs mēnešu lietošanas kursa vajadzētu būt uzlabojumam, ko pati vari sajust – piemēram, āda vairs nav tik sausa, sakārtojas mēnešreižu cikls…
Taču, lai arī tā ir profilaktiskā deva, ar ko nav iespējams pārdozēt, pirms naktssveces eļļas lietošanas vajadzētu pakonsultēties vismaz ar farmaceitu, īpaši, ja lieto arī kādus citus uztura bagātinātājus reizē, jo ir svarīgi saprast, vai kādas aktīvās vielas nepārklājas un kā tās savā starpā draudzējas.
Ja tev jau ir kāda nopietnāka problēma, piemēram, ādas kaite, tad pamatā būtu jālieto ārsta nozīmēti medikamenti, un kā palīglīdzekli ārsts var ieteikt omega 6 taukskābi.
Tādos gadījumos naktssveces eļļas daudzumu un biežumu varētu paaugstināt līdz pat pilnai tējkarotei vai pat divām. Un tādā veidā var lietot līdz pat pusgadam vai pat 1 gadam.
Naktssveces eļļu iesakāms lietot, ja ir premenstruālais sindroms jeb tā sauktais PMS, menopauzes simptomi, ādas un matu problēmas.
Ja ir hroniska noguruma sindroms, palīdzēs naktssveces eļļa kopā ar Omega 3 6 9 eļļu maisījumu vai ar kādiem multivitamīniem.
Ar uzturu ir diezgan grūti uzņemt pietiekamu omega 3 un omega 6 taukskābju daudzumu, tāpēc naktssveces eļļa arī palīdzēs stiprināt imunitāti un aizsargās organismu no vīrusiem. Šī kombinācija varētu derēt bērniem, lai veicinātu normālu augšanu un attīstību, un arī smadzeņu funkcionēšanu.
Ja ir osteoporoze, palīdzēs naktssveces eļļa kombinācijā ar kalciju.
3 situācijas, kad jāuzmanās
Lai arī naktssveces eļļa ir dabiska, piesardzīgi pret to vajadzētu izturēties grūtniecības laikā. Pēdējā laikā diezgan daudz mazuļu dzimst ar palielinātu svaru – viņi sver 4,5 un pat 5 kilogramus, kas jau skaitās diezgan daudz, un šo tendenci ārsti saista ar pastiprinātu vitamīnu lietošanu grūtniecības laikā. Atceries: grūtniecības laikā neko, arī naktssveces eļļu, nelieto uz savu galvu.
Ja tev ir nosliece uz asiņošanām – piemēram, asiņo deguns vai smaganas, ir problēmas ar sīkajiem asinsvadiem jeb kapilāriem, ja tu lieto līdzekļus, kas sašķidrina asinis. Tā kā omega 6 taukskābei, ko satur naktssveces eļļa, ir asinis šķidrinoša iedarbība, asiņošana var pastiprināties. Ja tā notiek, lūdzu, pārtrauc lietot naktssveces eļļu!
Arī, ja regulāri lieto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu, asiņošanas risks ir augstāks.