Veselības eļļas

Naktssveces eļļa

Tautas medicīnā naktssveces eļļu izmanto, ja ir tādas slimības kā astma, klepus, garais klepus, kuņģa un zarnu trakta traucējumi, tā noder arī kā nomierinošs pretsāpju līdzeklis. Ārīgi tā tiek izmantota viegliem nobrāzumiem un brūcēm. 

Šo eļļu lieto arī ekzēmas, psoriāzes, atopiskā dermatīta gadījumos, premenstruālā sindroma un karstuma viļņu, hiperholesterinēmijas un citu problēmu mazināšanai.

 

Divgadīgā naktssvece (Oenothera biennis L.) pieder naktssveču dzimtai. Sākotnēji tā bija sastopama Ziemeļamerikā, taču tagad plaši izplatījusies arī Eiropā, tostarp Latvijā. Bieži sastopama sausās vietās – ceļu un mežu malās, gar dzelzceļa līnijām. Kā norāda nosaukums, tas ir divgadīgs lakstaugs. Pirmajā gadā tam izaug lapu rozete, bet otrajā – vienkāršs vai zarots stublājs. Ziedi ar dzeltenām vainaglapām sakārtoti izstiepta ķekara veidā stublāja un zaru galos. Ziedi ir smaržīgi un atplaukst apmākušās dienās vai pievakarē.

 

Naktssveces eļļu iegūst no auga sēklām. Tā ir gaišā dzintarkrāsā, bez smaržas. Eļļas sastāvā diezgan daudz atrodama linolēnskābe, un līdz pat trim ceturtdaļām to var veidot linolskābe. Starp galvenajām sastāvdaļām jāmin arī palmitīnskābe, oleīnskābe, stearīnskābe, triterpēnu spirti un steroli.

 

Tautas medicīnā naktssveces eļļu arī izmanto, ja ir tādas slimības kā astma, klepus, garais klepus, kuņģa un zarnu trakta traucējumi, tā noder arī kā nomierinošs pretsāpju līdzeklis.

 

Ginekoloģijā naktssveces eļļu izmanto mastalģijas (krūšu sāpes), premenstruālā sindroma, karstuma viļņu novēršanai. Par lietošanu pēdējo divu stāvokļu gadījumā nevalda vienprātība, jo vairākos pētījumos nav pierādīta efektivitāte. Turpretim mastalģijas ārstēšanai naktssveces eļļai vērojama pozitīva ietekme. Kādā pētījumā pat atklāts, ka apmēram pusei no preparāta lietotāju mazinājās krūšu sāpes.

 

Naktssveces eļļa nav zāles, un ļoti nopietnas problēmas tā nespēs atrisināt, bet, ja vajag kaut ko piekoriģēt tikai nedaudz, tad vispirms var pamēģināt to izdarīt ar naktssveces eļļu. Ja palīdz – lieliski! Ja nepalīdz, nekāds ļaunums no tās nebūs.

 

Cik daudz lietot?

Ja mērķis ir profilakse, iesaku vadīties pēc ražotāja noteiktajām devām. Standartā vomFASS mazākā vienība būtu 100 ml. Vienā reizē ieteicams būtu dzert šo eļļu pa pus tējkarotei.

Lai eļļa labāk uzsūktos, vēlams to lietot ēšanas laikā. Pēc divu, trīs mēnešu lietošanas kursa vajadzētu būt uzlabojumam, ko pati vari sajust – piemēram, āda vairs nav tik sausa, sakārtojas mēnešreižu cikls…

 

Taču, lai arī tā ir profilaktiskā deva, ar ko nav iespējams pārdozēt, pirms naktssveces eļļas lietošanas vajadzētu pakonsultēties vismaz ar farmaceitu, īpaši, ja lieto arī kādus citus uztura bagātinātājus reizē, jo ir svarīgi saprast, vai kādas aktīvās vielas nepārklājas un kā tās savā starpā draudzējas.

 

Ja tev jau ir kāda nopietnāka problēma, piemēram, ādas kaite, tad pamatā būtu jālieto ārsta nozīmēti medikamenti, un kā palīglīdzekli ārsts var ieteikt omega 6 taukskābi.

 

Tādos gadījumos naktssveces eļļas daudzumu un biežumu varētu paaugstināt līdz pat pilnai tējkarotei vai pat divām. Un tādā veidā var lietot līdz pat pusgadam vai pat 1 gadam.

 

Naktssveces eļļu iesakāms lietot, ja ir premenstruālais sindroms jeb tā sauktais PMS, menopauzes simptomi, ādas un matu problēmas. 

Ja ir hroniska noguruma sindroms, palīdzēs naktssveces eļļa kopā ar Omega 3 6 9 eļļu maisījumu vai ar kādiem multivitamīniem. 

Ar uzturu ir diezgan grūti uzņemt pietiekamu omega 3 un omega 6 taukskābju daudzumu, tāpēc naktssveces eļļa arī palīdzēs stiprināt imunitāti un aizsargās organismu no vīrusiem. Šī kombinācija varētu derēt bērniem, lai veicinātu normālu augšanu un attīstību, un arī smadzeņu funkcionēšanu.

Ja ir osteoporoze, palīdzēs naktssveces eļļa kombinācijā ar kalciju.

 

 

3 situācijas, kad jāuzmanās

Lai arī naktssveces eļļa ir dabiska, piesardzīgi pret to vajadzētu izturēties grūtniecības laikā. Pēdējā laikā diezgan daudz mazuļu dzimst ar palielinātu svaru – viņi sver 4,5 un pat 5 kilogramus, kas jau skaitās diezgan daudz, un šo tendenci ārsti saista ar pastiprinātu vitamīnu lietošanu grūtniecības laikā. Atceries: grūtniecības laikā neko, arī naktssveces eļļu, nelieto uz savu galvu.

Ja tev ir nosliece uz asiņošanām – piemēram, asiņo deguns vai smaganas, ir problēmas ar sīkajiem asinsvadiem jeb kapilāriem, ja tu lieto līdzekļus, kas sašķidrina asinis. Tā kā omega 6 taukskābei, ko satur naktssveces eļļa, ir asinis šķidrinoša iedarbība, asiņošana var pastiprināties. Ja tā notiek, lūdzu, pārtrauc lietot naktssveces eļļu!

Arī, ja regulāri lieto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu, asiņošanas risks ir augstāks.

 

 

 

Omega 3 6 9

Omega 3-6-9 izlasi veido 8 augstvērtīgas eļļas: kaņepju, linsēklu, kviešu dīgstu, rapšu,  lazdu riekstu, vīnogu kauliņu un ciedru riekstu, gurķenes eļļa.

 

Vesela virkne starptautiski atdzītu pētījumu pierāda nepieciešamo taukskābju (Omega 3 & 6) labvēlīgo ietekmi dažādu vēža saslimšanu ārstēšanas procesā; tāpat šīs taukskābes var palīdzēt sirds infarkta, alerģiju, artrīta, ekzēmu, depresijas, noguruma un infekciju riska samazināšanā.

 

vomFASS ir izstrādājis maksimāli vērtīgu eļļu maisījumu, kas pamazām jau kļūst starptautiski populārs.

 

Omega 3-6-9 Veselības Mix“, augstvērtīgu eļļu izlase, garantē ne vien visefektīvāko organisma apgādi ar svarīgajām augu taukskābēm, bet arī garšo neparasti labi.

 

Šis maisījums satur optimālu īpaši labo, vairākkārt nepiesātināto, būtisko Omega 3 un 6 kombināciju, kuras obligāti katram organismam nepieciešams uzņemt papildus.

 

Mēs iesakām rūpēties, lai Jūsu ķermenis saņemtu tās taukskābes, kuras tam ir nepieciešamas.

 

 

 

Apkopojums:

 

Omega -3: veicina sirds un asinsvadu sistēmas veselību, uztur elastīgas šūnu membrānas. Ar īpašībām uz pretiekaisuma iedarbību. Stimulē smadzeņu darbību, kas nozīmē labu noskaņojumu. Kavē demenci, kā arī citas neiroloģiskas saslimšanas. Īpaši labvēlīgi ietekmē hormonālo sistēmu.

 

Maziem bērniem svarīgi iekšējo orgānu attīstībai, tai skaitā sevišķi acu veselībai.

 

Samazina muskuļu un locītavu sāpes, stabilizē cukura līmeni.

 

Omega-6: tāpat kā Omega 3, arī Omega 6 labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu veselību, palīdz stiprināt imunitāti. Arī piedalās organisma vielmaiņas procesos. Ļoti vajadzīgas smadzenēm. Tik ļoti  ietekmē veselīgu matu un nagu augšanu.

 

Tomēr Omega 6 nevajadzētu par daudz. Svarīgas ir Omega 3 un 6 attiecības. Par daudz Omega-6 taukskābes var veicināt iekaisuma procesus organismā.

 

 

 

Kā atpazīt, ka svarīgo nepiesātināto taukskābju Omega 3 organismā ir par maz:

 

Trausli nagi;

miega traucējumi;

raupja, sausa vai nelīdzena āda. Pat – ekzēma, psoriāze, dermatīts.

matu izkrišana, blaugznas;

koncentrēšanās problēmas, atmiņas pasliktināšanās;

mainīgs garastāvoklis, pat depresija.

 

Kviešu dīgstu eļļa

Īpaši piemērota sausai un ļoti sausai ādai. Eļļai ir barojošs, antioksidants, mīkstinošs, atjaunojošs un pretiekaisuma efekts. Piemērota gan sejai, gan ķermenim. Atjauno lipīdu apvalku, mīkstina un nodrošina gludumu.

Šis pretiekaisuma efekts pamatā ir dēļ tā ārkārtīgi bagātā E vitamīna satura. Nevienai citai eļļai šis E vitamīns nav tik izteikti daudz, kā kviešu dīgstu eļļai.

 

Pateicoties pretiekaisuma un brūču dzīšanas īpašībām, šī bāzes eļļa var tikt izmantota arī griezumiem, sadzīves traumām un apdegumiem, novēršot nobrāzumus, padarot gludu ādu. Tam ir aktīvs pretcelulīta efekts un novērš striju veidošanos grūtniecības laikā vai straujā svara zuduma laikā.

 

Kviešu dīkstu eļļa uzlabo ādas atjaunošanos, veicina plaisu, rētu, apdegumu sadzīšanu. Eļļa tiek piemērota pēc sauļošanās līdzekļos, saules apdegušai ādai, lai atvieglotu iekaisumu, mīkstinātu un atjaunotu ādu. Tiek uzskatīts, ka eļļas ar augstu E vitamīna saturu uzlabo asinsriti. Tāpēc kviešu dīgstu eļļa ir laba, lai iekļautu anti-rosacea, gaišai un blāvai ādai.

 

Kviešu dīkstu eļļa ir piemērota ādai ap acīm. Mīkstina un atjauno lūpu ādu, novērš plaisāšanu, veicina ātrāku nelielu ievainojumu dzīšanu.

 

Kviešu dīgsts ir neliela kviešu grauda daļa, kas ir aizmetnis jaunam augam.

Dīgstus, kviešu graudu apstrādes procesā, uzmanīgi atdala no kviešu graudiem un izmanto veselīgu pārtikas produktu ražošanā, jo kviešu dīgsti satur tādas svarīgas uzturvielas kā E vitamīnu, folskābi, fosforu, tiamīnu (B1), cinku, magniju, neaizvietojamās taukskābes. 

No kviešu dīgstiem tiek iegūta arī eļļa, kuru izmanto gan kā pārtikas, gan kā kosmētikas eļļu.

 

Kviešu dīgstu eļļa veselībai

Kviešu dīgstu eļļu ieteicams izmantot kā papildinājumu ikdienas uzturam, jo  kviešu dīgstu eļļa ir bagātākais dabīgā E vitamīna avots starp visiem pārtikas produktiem. Turklāt kviešu dīgstu eļļa satur oktakozanolu (octacosanol)  un nepiesātinātās taukskābes, tai skaitā OMEGA 3, OMEGA 6 un OMEGA 9. Šai eļļai piemīt neapstrādātiem kviešu graudiem raksturīga garša un smarža, kā arī maigi dzeltena krāsa. To nedrīkst karsēt, un pēc atvēršanas ieteicams turēt ledusskapī, jo piemīt tendence oksidēties.

 

Kviešu dīgstu eļļa izceļas citu pārtikas produktu starpā ar lielo dabīgā E vitamīna daudzumu tajā. 100 g eļļas satur 255 mg E vitamīna. E vitamīnam piemīt vairākas bioloģiskās funkcijas, no kurām visvairāk pētītā ir šī vitamīna antioksidanta funkcija. Šis vitamīns ir taukos šķīstošs, un tas organismā tiek inkorporēts šūnas apvalkā, kur tas aizsargā šūnu no oksidācijas izraisītajiem bojājumiem. Turklāt E vitamīnam ir labvēlīga ietekme uz nervu sistēmas un muskulatūras funkcijām, kā arī uz asinsvadu sieniņu veselību, kas bojātas aterosklerozes ietekmē. Kviešu dīgstu eļļa ir viens no retajiem augu valsts produktiem, kas satur oktakozanolu. Oktakozanols ir viela, kas organismā darbojas kā skābekļa izmantošanas aktivizētājs, paaugstinot organisma izturību, uzlabojot muskuļu reakciju. Turklāt oktakozanolam ir labvēlīga ietekme uz holesterīna līmeņa regulāciju.

 

 

Argāna eļļa no Marokas

 

Argana eļļa ir bijusi Marokas kulinārijas pamatprodukts jau gadsimtiem ilgi — ne tikai tās smalkās, riekstu garšas, bet arī plašā veselības ieguvumu dēļ.

 

Šī dabiski sastopamā augu eļļa ir iegūta no argana koka augļu kodoliem.

 

Lai gan argana eļļa ir dzimtene Marokā, tagad tā tiek izmantota visā pasaulē dažādiem kulinārijas, kosmētikas un medicīniskiem nolūkiem.

 

 

Satur būtiskas barības vielas

Argana eļļa galvenokārt sastāv no taukskābēm un dažādiem fenola savienojumiem.

Lielāko daļu argana eļļas tauku satura veido oleīnskābe un linolskābe.

 

Apmēram 29–36% argana eļļas taukskābju satura nāk no linolskābes jeb omega-6, padarot to par labu šīs svarīgās uzturvielas avotu. 

Oleīnskābe, lai arī tā nav būtiska, veido 43–49% no argana eļļas taukskābju sastāva un ir arī ļoti veselīgi tauki. Oleīnskābe, kas atrodama arī olīveļļā, ir slavena ar savu pozitīvo ietekmi uz sirds veselību.

Turklāt argana eļļa ir bagāts E vitamīna avots, kas nepieciešams veselīgai ādai, matiem un acīm. Šim vitamīnam ir arī spēcīgas antioksidanta īpašības

 

Piemīt antioksidanta un pretiekaisuma īpašības

Vairāki savienojumi argana eļļā var palīdzēt samazināt iekaisumu un oksidatīvo stresu. Tātad var uzlabot sirds veselību. 

Vienā nelielā pētījumā ar cilvēkiem tika atzīmēts, ka argana eļļa, salīdzinot ar olīveļļu, spēj samazināt sirds slimību risku, ietekmējot antioksidantu līmeni asinīs.

Citā nelielā pētījumā ar cilvēkiem lielāks argana eļļas patēriņš bija saistīts ar zemāku "sliktā" ZBL holesterīna līmeni un augstāku antioksidantu līmeni asinīs.

Pētījumā par sirds slimību risku 40 veseliem cilvēkiem tiem, kuri 30 dienas katru dienu patērēja 15 gramus argana eļļas, bija attiecīgi par 16% un 20% samazināts “sliktā” ZBL un triglicerīdu līmenis.

Lai gan šie rezultāti ir daudzsološi, ir nepieciešami lielāki pētījumi, lai labāk izprastu, kā argana eļļa var atbalstīt cilvēku sirds veselību.

Argana eļļas taukskābes un antioksidanti var palīdzēt samazināt sirds slimību risku, lai gan ir vajadzīgi vairāk pētījumu.

 

Iespējama pretvēža iedarbība

Argana eļļa var palēnināt dažu vēža šūnu augšanu un vairošanos.

Kādā pētījumā prostatas vēža šūnām tika izmantoti polifenolu savienojumi no argana eļļas. Ekstrakts inhibēja vēža šūnu augšanu par 50%, salīdzinot ar kontroles grupu.

 

Lai arī daži pētījumi atklāj argana eļļas iespējamo pretvēža ietekmi, tomēr ir nedaudz vajadzīgi vairāk pētījumu.

 

Var samazināt ādas novecošanās pazīmes

Argana eļļa ir ātri kļuvusi par populāru sastāvdaļu daudziem ādas kopšanas līdzekļiem.

Daži pētījumi liecina, ka argana eļļas uzņemšana ar uzturu var palīdzēt palēnināt novecošanās procesu, samazinot iekaisumu un oksidatīvo stresu.

Tas var arī palīdzēt atjaunot un uzturēt veselīgu ādu, ja to uzklāj tieši uz jūsu ādas, tādējādi samazinot redzes novecošanās pazīmes.

Daži pētījumi ar cilvēkiem liecina, ka argana eļļa - gan iekšķīgi, gan uzklāta uz ādas – ir efektīva, lai palielinātu ādas elastību un mitrinošu efektu sievietēm pēcmenopauzes periodā.

 

 

Uzlabot ādas stāvokli

Lai gan argana eļļa tradicionāli tiek izmantota ādas infekciju ārstēšanai, ir pierādījumi, kas to pamato. Tas nozīmē, ka eļļa ir pretiekaisuma savienojumi, kas var dot labumu ādas audiem.

 

Var mitrināt ādu un matus. Argana eļļu plaši izmanto ādas un matu mitrināšanai. Daži pētījumi liecina, ka argana eļļā esošās taukskābes var atbalstīt veselīgu, mitrinātu ādu un mazināt matu bojājumus.

 

Kopsavlikums

Tā kā argana eļļa kļūst arvien populārāka, to ir vieglāk nekā jebkad agrāk izmantot savai veselībai un skaistumkopšanai.

 

Ādai

Argana eļļu parasti lieto lokāli tīrā veidā, bet arī bieži iekļauj kosmētikas līdzekļos, piemēram, losjonos un ādas krēmos. Tīrā veidā, protams, tas ir visefektīvāk.

 

Lai gan to var uzklāt tieši uz ādas, vislabāk ir sākt ar ļoti mazu daudzumu, lai nodrošinātu, ka jums nebūs nevēlamu reakciju.

 

Matiem

Jūs varat uzklāt argana eļļu tieši mitros vai sausos matos, lai uzlabotu mitrumu, samazinātu lūšanu vai pūkošanos.

Dažreiz tas ir iekļauts arī šampūnos vai balzamos.

 

Ja to lietojat pirmo reizi, sāciet ar nelielu daudzumu, lai redzētu, kā jūsu mati reaģē. Ja jums ir dabiski taukainas saknes, uzklājiet arganu tikai uz matu galiem, lai izvairītos no taukaina izskata matiem.

 

Ēdienu gatavošanai

Ja jūs interesē argana eļļas lietošana pārtikā, tad mūsu argāna eļļa ir ļoti garda.

Argana eļļu dažkārt mēdz tirgot tikai kosmētikas nolūkos, tāda bieži vien ir zemākas kvalitātes un tādu nevajadzētu uzņemt nedz kā ēdienu, nedz arī ļoti rekomendējams tas būtu kosmētikā.

 

Tradicionāli argana eļļu izmanto maizes mērcēšanai vai kuskusa vai dārzeņu marinēšanai. To var arī viegli uzsildīt, taču tā nav piemērota ļoti karstiem ēdieniem, jo ​​tā var viegli piedegt.